• Wycieczka do Kirchberg

 • Wspólne oglądanie meczy

 • Kalender

  November 2015
  M D M D F S S
  « Aug    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30  
 • Kategorie

 • Gallery

  DSC_0060 DSC_1014 dsci1894 dsci0016 dsc01418 dsc02804 DSC_0124 dsc_0041

Galeria

01.01.15

24.10.15 Turniej Tenisa Stołowego

W sobotę, 24 października w naszym Centrum Polonijnym odbył się Turniej Tenisa Stołowego. Emocji w ten wieczór nie brakowało, bo uczestnicy turnieju zaprezentowali nam profesjonalną i bardzo zaciętą walkę do której przygotowywali się dobre parę miesięcy. W końcu udało się wyłonić zwycięzców turnieju: 1. miejsce zajął: Adam Kensy. 2. Krzysztof Sierański, a 3. Piotr Zalewski. Zwycięzcom i pozostałym zawodnikom bardzo gratulujemy. W ten wieczór mieliśmy również okazję do świętowania urodzin naszego wieloletniego i bardzo zaangażowanego członka ZPwGA - Marcina Musiała. Jego narzeczona upiekła na tą okazję przepyszny tort, dzięki któremu spalone w meczu lub przy dopingu kalorie mogliśmy bardzo przyjemnie uzupełnić:) Wszystkim uczestnikom uroczystości serdecznie dziękujemy.

Wspólne wyjście do muzeum

ZPwGA otrzymał od muzeum Nordico w Linzu bezpłatne bilety wstępu i w czwartek, 22.10.15 wybraliśmy się wspólnie na wystawę: Geteilte Stadt"

Spotkanie o Powstaniu Warszawskim

„Dziś idę walczyć – Mamo! Może nie wrócę więcej, Może mi przyjdzie polec tak samo Jak, tyle, tyle tysięcy Poległo polskich żołnierzy Za Wolność naszą i sprawę, Ja w Polskę, Mamo, tak strasznie wierzę I w świętość naszej sprawy…” W sobotę, 3 października w Centrum Polonijnym odbył się wykład połączony z prezentacją multimedialną poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Za przygotowanie bardzo ciekawych informacji dziękujemy Hani Sybilskiej.

Festyn j. polskiego z prezentacją Wrocławia

W sobotę, 26 września w Centrum Polonijnym w ramach Międzynarodowego Dnia Języka odbył się Festyn j. polskiego. Na ścianach zawisły wielkie plakaty z historią, podziałami i podobieństwami naszej ojczystej mowy. Gospodarze uroczystości w strojach z polskim akcentem witali gości chlebem ze smalcem. A było kogo witać, bo największa atrakcja spotkania - multimedialna prezentacja Europejskiej Stolicy Kultury 2016 - Wrocławia ściągnęła w polonijne progi wielu stałych jak bywalców jak i Austriaków, którzy planują jechać do Polski i przychodząc do Polskiego Klubu w sobotę, chcieli już się z nią wstępnie zapoznać. Podziękowania, za przygotowania tak miłego i ciekawego spotkania kierujemy do wszystkich organizatorów uroczystości, a szczególnie do członka ZPwGA i Wrocławianina - Wojtka Konopki, który profesjonalnie i bardzo ciekawie zaprezentował nam swoje rodzinne miasto. (Fot. M. Dworczak, M. Rząsa)

20.9.15 Grill w Centrum Polonijnym

Grill Polonijny, Zielony ogród zarezerwowany. Mięsiwo i napoje kupione. Pirackie gadżety przygotowane i tylko media podają, że w niedziele będzie zimno i desycz. W tej sytuacji nie pozostało nam nic innego jak przenieść imprezę do naszego klubu, gdzie przed deszczem schronić się można, ale już szukać pirackich skarbów- z uwagi na ograniczoną ilość miejsca - nie sposób. Niedziela nadeszła i gdzie ten deszcz, gdzie zimno ? Od rana piękne słonce świeci. Synoptycy pokrzyżowaliście nam plany! Z wielkim bólem chowamy nasze pirackie rekwizyty do kartonowych pudeł -muszą czekać aż nadarzy się następna okazja do grillowania w zielonym ogrodzie . Tym czasem do naszego klubu przybywają pierwsi goście. Na grillu skwierczy aromatyczna karkówka, pikantny kurczak, wyśmienita, bo polska kiełbasa i hit spotkania--swojska kaszanka. Całości kulinarnych rozkoszy dopełniają zimne napoje i domowe ciasta. Dla naszych maluszków gratisowe kiełbaski pieczone na specjalnie dla nich przygotowanym palenisku. I długie Polaków rozmowy do późnych godzin wieczornych. Dziękujemy wam Kochani za przybycie.

Koncert grupy Levi

W niedzielę, 13 września w Linzu odbył się koncert grupy jazzowo - bluesowej Levi. W skład grupy wchodzą: Ewa Novel – wokal, Bartek Łuczyński – harmonijka ustna, Grzegorz Skoczylas – gitara,Tomasz Budek – bas (najlepszy basista na festivalu Blues nad Bobrem!),Andrij‚ Vedomyr’ Wołynko – inst. Perkusyjne. Koncert odbył się w parafii Heiliger Geist i z powodu bardzo udanej zabawy trwał do późnych godzin wieczornych.

Wspólne oglądanie meczy

Mecze kwalifikacyjne polskiej drużyny piłki nożnej do mistrzostw europy stały się dla nas kolejną okazją by wspólnie zasiąść przy dużym stole i ekranie i razem kibicować Biało- Czerwonym. Przy tak licznym zgromadzeniu fanów piłki nożnej w Centrum Polonijnym na brak stadionowej atmosfery nie mogliśmy narzekać, a dzięki pomysłowości zaprzyjaźnionej formy drukarskiej kensy.at, mecze mogliśmy oglądać w odpowiednich, bo z polskim orłem koszulkach. Dwa spotkania mamy już za sobą, kolejny mecz ze Szkocja w czwartek, 8 października. Zapraszamy.

Spotkanie z ministrem Kurz

W piątek 23 sierpnia prezes ZPwGA Jacek Jabłoński, wiceprezes Dorota Trepczyk i członkowie ZPwGA uczestniczyli w spotkaniu i wspólnej dyskusji z obecnym ministrem spraw zagranicznych w Austrii, odpowiedzialnym również za integracje, panem Sebastianem Kurz. W czasie osobistej rozmowy naszych przedstawicieli z politykami austriackimi minister Kurz przyjął zaproszenie prezesa ZPwGA do odwiedzenia naszego Centrum Polonijnego. W swojej działalności ZPwGA jest bardzo otwarty na wszelkie spotkania w władzami miasta lub kraju, w czasie których może i.in. przedstawiać potrzeby Polonii w Austrii. Kolejne spotkanie z Landesrätin Mag. G. Jahn, na które już ZPwGA został zaproszony, odbędzie się 9 września.

Pogrzeb ks. M. Czubaja

W poniedziałek, 6 lipca w Krakowie odbył się pogrzeb naszego byłego duszpasterza polonijnego ks. Mieczysława Czubaja.

4.7.15 Grill Polonijny

W sobotę, 2 lipca w parafii Heliger Geist na Linzu Dornach odbył się długo oczekiwany Grill Polonijny. Pomimo bardzo słonecznej i gorącej pogody, schronienie przed nadmiernym nagrzaniem dało nam olbrzymie drzewo na placu i namiot, który specjalnie został zakupiony na tę okazję. Potrawy z grilla zostały idealnie przyprawione przez zawodowego kucharza: Grzesia Smarzyka, a nad ich odpowiedim wypieczeniem czuwał Krzysiu Samołyk. Organizatorzy zadbali również o zimne napoje, które wyjmowane z lodówki w momencie zamówienia optymalnie chłodziły gości przy 30 stopniowym upale. Nasze panie pomyślały też o dzieciom przegotowując im ciekawe zabawy z nagrodami. Kilkugodzinna, liczna frekwencja gości i przedłużenie czasu imprezy o ponad godzinę, a następnie przeniesienie go do Centrum Polonijnego pokazało nam, że dobrze się Państwo z nami bawiliście, dlatego we wrześniu zapraszamy Was na kolejne spotkanie przy węglowym ruszcie. Do zobaczenia! (Fot. M. Rząsa, M. Wasilewska. H. Sybilska)

30.05.15 Zajęcia dla dzieci i warsztaty dla mam

Na ostatnich zajęciach ogólnorozwojowych dla naszych Milusińskich poznaliśmy etapy rozwoju motyla. Dzięki opowiadaniu pt.: \"Kim jestem\" mogliśmy dokładnie poznać i przyjrzeć się temu ciekawemu zjawisku. Dzieciaki wykazały się bardzo dużym zaangażowaniem w zabawach i ćwiczeniach oraz zainteresowaniem tematyką zajęć. Zajęcia dydaktyczne i ruchowe zakończyła praca plastyczna polegająca na ozdobieniu plasteliną i koralikami motyla wyciętego z papieru - na sali zrobiło się bardzo kolorowo!!! Mamy w tym czasie mogły wymienić się swoimi doświadczeniami wychowawczymi w ramach projektu \"MammaMia\" . One również zadbały o pyszny poczęstunku w postaci owoców i znakomitej domowej szarlotki, za co serdecznie dziękujemy.

21.05.15 Spotkanie \"Doing Business in Polen\" i z Landesrätin Mag. Jahn

21 maja delegacja ZPwGA została zaproszona na dwa spotkania: Przedpołudniem w Konsulacie Honorowym RP w Linzu odbyło się biznesowe spotkanie dla austriackich przedsiębiorców, którzy planują zainwestować w Polsce, a wieczorem radna Landu OÖ pani mgr Jahn zorganizowała dla emigrantów spotkanie informacyjne nt. systemu zdrowia w Austrii. (Fot. M. Rząsa. Land Oberösterreich, Cityfoto.at).

14.05.15 Poświęcenie Centrum Polonijnego

14 maja odbyło się poświęcenie nowego lokalu Centrum Polonijnego przy Lastenstr. 28b w Linzu, którego dokonał nasz polonijny duszpasterz ks. Henryk Sojka CR. O oprawę muzyczną zadbały zaprzyjaźnione młode skrzypaczki. Wśród gości uroczystości byli: konsul honorowy RP w Linzu Dr. Ch. Hofer, Dyrektor Duszpasterstwa obcokrajowców w Austrii i diecezji Linz Univ.-Prof. Dr. Laszlo Vencser oraz członkowie i sympatycy ZPwGA. Po oficjalnej części zaprosiliśmy naszych gości mały poczęstunek.

9,10.05.2015 Uroczystości z okazji 70 rocznicy wyzwolenia obozów koncentracyjnych

W dniach 09-10 maja 2015 roku odbyły się uroczystości związane z 70 rocznicą wyzwolenia obozów koncentracyjnych w Górnej Austrii, w których Polacy stanowili znaczną część więźniów i ofiar. Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wiedniu oraz byli więźniowie obozów koncentracyjnych Mauthausen i Gusen mieszkający w Polsce i Austrii podjęli działania mające na celu godne uczczenie pamięci polskich ofiar tych obozów. Uroczystości odbyły się na cmentarzu ofiar byłego obozu koncentracyjnego w Ebensee, w Mauthasen, w Gusen i St. Georgen, gdzie nastąpiło odsłonięcie tablicy poświęconej polskim ofiarom niewolniczej pracy w sztolniach Bergkristal. Ważnym punktem było również otwarcie wystawy w Mauthausen pt. „Zachować pamięć – praca przymusowa i niewolnicza obywateli polskich na rzecz Trzeciej Rzeszy w latach 1939-1945”, przygotowanej przez Fundację Polsko-Niemieckie Pojednanie . Uczestnikami uroczystości byli m.in. przedstawiciele władz państwowych, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, polscy harcerze, Szkoła Polska w Wiedniu oraz więźniowie i rodziny osób, które w obozach straciły swoich bliskich. ZPwGA większość tych uczestników gościł prze cały w weekened w Centrum Polonijnym, przygotowując im posiłki i udostępniając miejsce do spotkania. Ugoszczenie ponad 200 osób wiązało się z bardzo dużą pracą i poświęceniem, za co wszystkim zaangażowanym w to członkom ZPwGA serdecznie dziękujemy.

Uroczystość w Ambasadzie RP w Wiedniu

6 maja ZPwGA zastał zaproszony do Ambasady RP w Wiedniu na uroczystość z okazji święta Konstytucji 3 Maja. Oprócz przedstawicieli organizacji polonijnych z całej Austrii, dziennikarzy i członków korpusu dyplomatycznego, spotkanie zaszczycił swoją obecnością również prezydent Lech Wałęsa.

2.5.15 Dzień Otwartych Drzwi

Już po raz trzeci otworzyliśmy drzwi naszego Centrum polonijnego dla wszystkich mieszkańców Linzu, by zaprezentować im naszą kulturę i tradycję oraz pokazać jak wygląda nasza ojczyzna.

1.5.15 Marsz 1. majowy ze ZPwGA

Już po raz drugi ZPwGA został zaproszony przez władze miasta Linz do uczestniczenia w marszu 1. majowym. Pomimo dnia wolnego i deszczowej pogody kilkunastu członków ZPwGA zgromadziło się w centrum miasta z polskimi symbolami, by wspólnie pokazać mieszkańcom Linzu, że my Polacy tworzymy w Austrii ważna i dużą grupę społeczną. Wszystkim uczestnikom marszu bardzo dziękujemy za ich obecność wtedy z nami, a szczególne podziękowania wysyłamy do najmłodszej uczestniczki marszu - Leii, która dzielnie niosła dużą polską flagę. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej.

Malowanie Pisanek 2015

W sobotę, 28 marca odbyłby się kolejne zajęcia dla naszych Milusińskich pt. \"Zwyczaje wielkanocne\". Spotkanie to połączone zostało z corocznym, tradycyjnym malowaniem pisanek i wykonywaniem kartek świątecznych, w których udział wzięli również dorośli. Podczas zajęć dydaktycznych, które były przeplatane zabawami ruchowymi, dzieci dowiedziały się m.in., jaka jest różnica między pisanką a kraszanką, co powinno znajdować się w koszyczku ze święconką oraz z czym najbardziej kojarzy nam się Wielkanoc. Najwięcej radości sprawiło uczestnikom wspólne malowanie jajek, które następnie każdy z dumą prezentował, opowiadając przy tym, co się na nich znajduje. Zajęcia zakończyliśmy wspólnym posiłkiem w postaci wiosennych kanapek. (For. B. Rudzińska)

Powitanie wiosny w Centrum Polonijnym

Topienie Marzanny to zwyczaj przepędzania Zimy; wszelkiego zła; zmartwień i kłopotów.... 21 marca w Centrum Polonijnym utopiono te wszystkie troski, bo zarówno w nim jak i na zewnątrz pojawiły się pierwsze oznaki wiosny!!! Na stołach zakwitły stokrotki i biały przebiśnieg, otulone w zielone, soczyste liście. Więc Panno Marzanno, choć rzeki w pobliżu nie mamy, dlatego w szklanej misce Cię zatapiamy!!! Bo już mamy Zimy dość, gdyż dała niektórym w kość!!!! Teraz nadejdą już tylko cieplejsze chwile, których już początek z klubowym szampanem uczciliśmy mile...

Zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci

Nauka, wszechstronny rozwój i zabawa jednocześnie??? To jest możliwe!!! W sobotę, 14 marca w Centrum Polonijnym (Lastenstr. 28b, Linz) rozpoczęły się bezpłatne zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci od 3 roku życia, obejmujące cykl spotkań połączonych z muzyką, plastyką i zabawami ruchowym. Na zajęciach z dziećmi będą stosowane m.in. takie metody i formy pracy jak: metoda aktywnego słuchania muzyki klasycznej Batii Strauss; muzyczne inspiracje wg. Kamy Palińskiej; gra na instrumentach pochodzących z otoczenia; śpiew i taniec; elementy gimnastyki korekcyjnej. W czasie pierwszego spotkania dzieci wcieliły się w Tropiciela Wiosny. Były zagadki i wiersze, zabawy ruchowe, mnóstwo tańca i skocznej muzyki. Na kolejnych już zajęciach dzieci dowiedziały się, jak dbać o nasze zdrowie i higienę osobistą. Dzięki zabawom ruchowym i dydaktycznym najmłodsi poznali zasady zdrowego trybu życia i utrzymania prawidłowej higieny. Każdy z uczestników miał możliwość poznać głównego bohatera zajęć \"Grzesia Brudaska\" i doradzić mu, jak nie dopuścić do tego aby chochlik brudek zamieszkał na naszym ciele. Zajęcia zakończyliśmy zdrowym poczęstunkiem w postaci owoców oraz pracą plastyczną wykonaną za pomocą.......pasty do zębów :) Kolejne zajęcia odbyły się 25.04.15, ich tytuł brzmiał \"Wiem co jem\" , bo teraz każdy Mały Uczestnik naszych zajęć może śmiało tak powiedzieć :) Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób odżywiać się zdrowo i jakie produkty w nadmiernych ilościach mogą zaszkodzić naszym małym brzuszkom :) Zajęcia zakończyliśmy wspólnym wykonaniem sałatki owocowej....tylko popatrzcie na tą radość w oczach :) :) :) Bardzo dziękujemy za zaangażowanie naszych kochanych Mam :)

Dzień Kobiet

Dnia 7 marca 2015 w naszym Centrum Polonijnym odbyła się uroczysta impreza z okazji Dnia Kobiet. Tematem przewodnim spotkania była piękna, różowa korona, która odznaczała się na tle hasła: \"Wszystkie jesteśmy Królewnami\". Kiedy tuż przed godziną 19.00 sala wypełniła się po brzegi, każda z Pań otrzymała różową koronę oraz czerwonego tulipana. Był to jeden z wielu momentów tego wieczora, kiedy to na twarzach pięknych Dam pojawił się promienny uśmiech. Śmiało można stwierdzić, że impreza wypełniona była masą niespodzianek, słodkich przysmaków i konkursów, w których chętnie brali udział nawet Panowie! Pozostaje mieć nam tylko nadzieję, że każdy z naszych Gości spędził ten wieczór wyjątkowo. Dziękujemy Wam za przybycie, super atmosferę oraz uśmiechy na Waszych twarzach!!! Składamy również serdecznie podziękowania osobom, które przygotowały ten niezapomniany wieczór!!! (Teks. J. Kampka, Fot. B. Rudzińska)

Rekolekcje Wielkopostne

Jak co roku, Duszpasterstwo Polonijne w Linzu zorganizowało dla Polonii w Górnej Austrii trzydniowe Rekolekcje Wielkopostne. Tegoroczne nauki pt. \"Bądź dobrej myśli\" prowadził ks. Krzysztof Grzywacz, doktor nauk teologiczny i psychoterapeuta. Podczas konferencji poruszane były tematy o niespełnionym zakochaniu, agresji, czy lęku, a ostatnie spotkanie odbyło się w niedzielę, 1, marca w Centrum Polonijnym.

Walentynki w Centrum Polonijnym

Tegoroczne Walentynki z całą pewnością zaliczamy do udanych. Jak zwykle nasi Goście nas nie zawiedli i przybyli na Walentynkowy Wieczór we wspaniałych humorach. Każdy z nas może przyznać, że organizatorzy imprezy zadbali o to, aby zarówno Zakochani, jaki i Single czuli się tego dnia wyjątkowo. Impreza obfitowała w konkursy z ciekawymi nagrodami oraz gry walentynkowe, które wywołały uśmiech na nie jednej twarzy. Uczestnicy mieli okazję spróbować specjałów polskiej kuchni, dobrych polskich trunków i walentynkowych deserów. Również polonijny parkiet cieszył się dużym powodzeniem. Dobra, polska muzyka poderwała nie jednego z nas do szalonego tańca!!! Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie. Mamy nadzieję, że był to dla Was wyjątkowy wieczór. Ogromne podziękowania składamy osobom, które pomagały w przygotowaniu Wieczoru Walentynkowego. Najlepszym dowodem na to, że Wasza praca została doceniona są zdjęcia, na których widać zadowolenie i uśmiech Uczestników imprezy!!! (Teks. J. Kampka, Fot. B. Rudzińska, M. Musiał)

07.02.15 Wieczór Pierożkowy

W ramach tematycznych sobót w Centrum Polonijnym przy Lastenstr. 28b w Linzu, rozpoczęliśmy 7 lutego od Wieczoru Pierożkowego. Nasi goście mogli posmakować sześciu rodzajów pierogów (m.in. z mięsem, z serem, ze szpinakiem). Chętnych do skosztowania naszej typowej polskiej potrawy nie zabrakło, co bardzo ucieszyło organizatorów spotkania, bo zgodnie z ich dewizą: jeśli jest dla kogo robić to chce się to robić! Wieczór Pierożkowy stał się też okazją do wspólnego świętowania urodzin nowego prezesa ZPwGA - pana Jacka Jabłońskiego. Jubilat uraczył nas szampanem i tortem, którego wyśmienity smak stał się idealnym dopełnieniem przepysznej polskiej kolacji. (Fot. B. Rudzińska, M. Rząsa)

31.01.15. Dyskoteka Karnawałowa

Dnia 31.01.2015 w siedzibie ZPwGA odbyła się Polonijna Dyskoteka Karnawałowa. Pierwsi goście przybyli około godziny 19 zaskakując wszystkich oryginalnym przebraniem. Wśród przebierańców można było znaleźć: Draculę i jego żonę, parę Osiołków, Pirata a nawet Torreadora!!! Dyskoteka nabrała tempa tuż po godzinie 20. Salę oprócz serpentyn i kolorowych świateł wypełniła skoczna muzyka, przy której goście bawili się do białego rana. Każdy tańczył do utraty tchu, by nie zmarnować szansy na karnawałowe szaleństwo w gronie przyjaciół. W chwilach odpoczynku można było napić się trunków prosto z Polski oraz posilić się przekąskami, które serwowała nasza polonijna kuchnia. ZPwGA składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które pomogły w organizacji imprezy oraz naszym gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. (Tekst. J. Kampka. Fot. M. Wasilewska, M. Rząsa)

24.01.15 Bal karnawałowy dla dzieci

„W karnawale czas na bale…” Jak co roku w karnawale w naszym klubie odbył się oczekiwany przez wszystkie dzieci „Bal Przebierańców”.Z tej okazji przygotowano przepiękną salę ozdobioną balonami, serpentynami oraz kolorowymi światłami. Pomysłowość rodziców nie miała granic ponieważ przygotowali oni dla swoich pociech ciekawe stroje karnawałowe. W tym roku przenieśliśmy się do krainy księżniczek, wróżek, piratów czy też postaci z ulubionych bajek. Na parkiecie tańczyliśmy przy rytmach wesołej muzyki z różnych stron świata oraz przy znanych i uwielbianych przebojach dziecięcych. Warto wspomnieć, że nie tylko taniec wypełniał nasz czas, ale również gry i zabawy oraz konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. W takcie balu znalazł się także czas na chwilę relaksu przy wspólnym poczęstunku oraz pamiątkowych zdjęciach. Po wieczorze wypełnionym licznymi atrakcjami dzieci wracały do swoich domów we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami. (Tekst: J. Kampka, Fot. B. Rudzińska, M. Rząsa)